1. Ondrík zo Spišskej Belej, 3 roky 

Ondrík sa narodil pred troma rokmi spolu so svojou sestričkou – dvojičkou Sárinkou. Obe detičky sú zdravotne ťažko postihnuté. Ondríkovi diagnostikovali kvadruspastickú detskú mozgovú obrnu spojenú s epileptickými záchvatmi. 

Je ležiaci a iba s pomocou špeciálneho chodítka dokážesedieť, pretočiť sa, stáť aj chodiť. Pre Ondríka je veľmi dôležité, abytrénoval a rozcvičil si nožičky a ručičky. Matka Ondríka požiadala Konto Bariéryo príspevok na Detskú rehabilitačnú trojkolku, vďaka ktorej Ondrík zažijepocit vlastného pohybu a  „hlavne radosťz toho, že dokáže niečo aj sám.“

2. Luka zo Spišskej Belej, 5 rokov

Luka, 5-ročný chlapec, je veľký bojovník. Narodil sa iba s 10% šancou na prežitie a lekári mu po narodení diagnostikovali vážne mitochondriálne ochorenie nervového systému. Má úplne rozhádzané vnútorné prostredie. Jeho telo nedokáže premieňať cukor ani bielkoviny. Potravu prijíma cez sondu PEG (vývod zo žalúdka). Finančná situácia rodiny nie je najlepšia. Matka sa o Luku stará sama a žijú spolu v dvojizbovom byte.

Luka nevie a ani nesmie chodiť. Aj napriek tomu veľmitúži po tom, aby sa mohol bicyklovať. Na Konto Bariéry sa obrátilis prosbou o finančný príspevok na Detskú rehabilitačnú trojkolku.Trojkolka by mu mohla pomôcť nielen s bicyklovaním sa, ale predovšetkýms cvičením, posilňovaním a správnym držaním tela.

3. Riško z Oravskej Lesnej, 4 roky

Pri pôrode mal Riško nedostatok kyslíka a musel zostať v inkubátore. Celá jeho rodina verila, že sa domov vráti zdravý a pobyt v nemocnici sa mu nebude predlžovať. Postupom času sa u Riška začali prejavovať prvé príznaky. Lekári mu po rôznych vyšetreniach nakoniec diagnostikovali spastickú tetraplegickú detskú mozgovú obrnu sprevádzanú epileptickými záchvatmi, alergiou na kravské mlieko a reflux.

„Aj keď nám život postavil do cesty takúto skúšku, nechcem sa vzdať a chcem dať svojmu synovi to najlepšie, ale nedokážeme to sami,“ hovorí Riškova mama. Preto požiadala Konto Bariéry o finančný príspevok na chodítko KID WALK, ktoré Riško už vyskúšal. Vedel v ňom kráčať, posúvať sa a bol to preňho nádherný pocit pohybovať sa spolu s jeho kamarátmi.

4. Anetka z Vavrečky, 13 rokov

Anetka je 13- ročné dievčatko a najmladšia členka rodiny. Anetke bol diagnostikovaný Rettov syndróm s PMR. Jej stav sa postupne menil a k diagnóze sa pridala aj viditeľná skolióza vysokého stupňa, ktorá Anetke v nepolohovateľnom kočíku spôsobovala bolesť.

Anetke bol z ÚPSVaRu uznaný príspevok na špeciálne upravený kočík s príslušenstvom – BENECYKL – KOZLÍK. Rodina Anetky nie je na tom finančne najlepšie a preto Konto Bariéry požiadali o doplatok na kočík.  Tento špeciálne upravený kočík je pre Anetku veľmi nápomocný. Predovšetkým je polohovateľný, užitočný v každodennom živote a Anetke umožní pohybovať sa s rodičmi a vidieť svet.

5. Viktorka z MalejHradnej, 8 rokov

Viktorka  je osemročné dievčatko s detskou mozgovou obrnou. Je integrovaná v bežnej základnej škole, kde je už druháčka. Viktorka je veselá, spoločenská, má rada výlety a zábavu.

Rodičia by s ňou veľmi radi chodili na výlety, no na Slovensku je veľmi málo miest, kam sa dá s vozíkom dostať. Preto sa jej rodičia rozhodli požiadať Konto Bariéry o príspevok na Viktorkin sen –špeciálny cyklovozík X- Rover, vďaka ktorému budú môcť spolu objavovať a spoznávať nové miesta, nakoľko je vhodný do prírody, na turistiku a dokonca zvládne aj zasnežený terén.

6. Andrejko z Liesku, 8 r.

Andrejko sa narodil predčasne a po roku mu bola diagnostikovaná detská mozgová obrna. Našťastie je mentálne v poriadku, no žiaľ nechodí. Momentálne sa pohybuje na kočíku, ktorý vždy musí niekto tlačiť alebo sa v suchom prostredí pohybuje na kolienkach. Od tohto školského roku sa stal prváčikom a veľmi by potreboval mať k dispozícii invalidný vozík, na ktorom by sa vedel pohybovať sám a o to viac sa integrovať medzi ostatné deti v škole. Financie rodiny však pri všetkých výdavkoch nestačia pokryť aj takúto položku. Mamka Andrejka preto požiadala o príspevok Konto Bariéry.

7. Alexander z Prešova, 7 rokov

Alexko sa narodil predčasne a následne mu bola diagnostikovaná detská mozgová obrna. Alex nedokáže sám chodiť, sedieť, je ležiaci a odkázaný na starostlivosť iných. V rámci mentálnej stránky je Alex však veľmi šikovný, rozumný a začína rozprávať.Rodičia by mu chceli spríjemniť voľné chvíle a tráviť s ním čas v prírode a na výletoch mimo domova. Finančná situácia im však nedovoľuje pokryť tieto náklady, preto požiadali o pomoc Konto Bariéry so žiadosťou na detský rehabilitačný kočík, ktorý by Alexovi výrazne uľahčil a spríjemnil cestovanie aj v menej priaznivom počasí a teréne, schodoch, kameňoch a iných prekážkach, ktoré mu bránia v navštevovaní a spoznávaní pre neho zatiaľ nedostupných miest.

8. Matej z Veľkého Lipníku, 22 rokov

Matej sa narodil v 38. týždni, no vyzeralo to, že sa na tomto svete dlho nezdrží. 15 minút nedýchal, vdýchol plodovú vodu, bol kriesený, bojoval o život. Na druhý deň zakrvácal do mozgu a začala mu rásť hlavička, mal hydrocefalus. Následkom týchto komplikácií sa mu poškodil mozog. Lekári mamku Mateja od začiatku upozorňovali na nepriaznivé zdravotné vyhliadky ohľadom jeho stavu. Povedali, že Matej ostane následkom týchto komplikácií telesne aj mentálne postihnutý. Matej má dnes 22 rokov, pravidelne rehabilituje a snaží sa posúvať každým dňom o krok vpred. Jednou z bariér však je, že so svojou rodinou žije na poschodí rodinného domu a pre mamku je manipulácia s ním veľmi náročná. Rozhodla sa preto požiadať Konto Bariéry o finančný príspevok na stoličkový výťah a stropný zdvihák, ktorý jej uľahčí každodennú manipuláciu.

9. Mia z Pezinka, 4 roky

Mia žije v úplnej rodine s ockom a mamkou. Mamka poberá rodičovský príspevok a otec je pracujúci v umeleckej sfére. Ich mesačné náklady na domácnosť sa vyšplhajú až na 1000€. Mia pravidelne navštevuje rehabilitácie a terapie, ktoré si vzhľadom na ich finančný príjem len ťažko môžu dovoliť, ale zvládajú ich aj vďaka zbierkam, nadáciám a sponzorom. Mamka Mii sa obrátila na Konto Bariéry s prosbou o pomoc pri financovaní špeciálneho chodítka, ktoré si nemôžu dovoliť. Chodítko Miuške umožní budovať a trénovať krokový model, trénovať rovnováhu a priestorové vnímanie. Taktiež podporí Miu pri samostatnosti a integrácií v bežnom živote.

10. Sofinka a Alex zo Sniny , 4 roky

Alex a Sofinka sú dvojičky, ktoré sa narodili v 31. týždni tehotenstva a svoje prvé dni života prežili na umelej pľúcnej ventilácií a kyslíkovej podpore. Ich motorický vývoj bol oneskorený a boli nútení podstupovať obrovské množstvo vyšetrení. Keď mali deti 5 mesiacov, otec ich opustil a jeho starostlivosť o tieto dvojičky je minimálna. V súčasnosti Alexko dokáže sám rozprávať, aktívne sa otáča, dokáže sedieť a štvornožkuje. Sofinka je na tom zdravotne horšie. Ich doposiaľ stanovená diagnóza je Detská mozgová obrna. Mamka aj napriek utrpeniu, ktorým si prešla nestráca silu a s deťmi intenzívne a pravidelne rehabilituje. Avšak danú situáciu nezvláda finančne podporovať, preto sa na Konto Bariéry obracia s prosbou o finančnú pomoc na Motomed , ktorý by detičkám značne pomohol.

11. Lukáško z Vlachova, 9 rokov

Lukáško sa po narodení počas svojich prvých dní stretol s rôznymi diagnózami ako Hypotómia stredne ťažkého stupňa, poškodený mozog, šedý zákal. Do svojho prvého roka absolvoval 7 rôznych operácií. V 4 rokoch sa po vyšetreniach doma i v zahraničí dozvedeli finálnu diagnózu – Loweho syndróm. V súčasnosti má Lukáško 9 rokov, váži 20kg, meria 105cm a rozpráva minimálne. Mamka robí všetko čo je v jej silách pre to, aby mu mohla zabezpečiť všetko čo potrebuje – od bývania cez rehabilitácie, kúpele ale i kompenzačné pomôcky, čo je finančne veľmi náročné. Preto požiadala o finančnú pomoc Konto Bariéry na kočík, ktorý by mu výrazne pomohol v ďalšom rozvoji.

12. Klára z Rakovej, 1 rok

Klárka je osemnásťmesačné dievčatko, ktoré sa narodilo so svalovou atrofiou prvého typu. V súčasnosti má zavedenú tracheostómiu a je odkázaná na neustále napojenie na domácu pľúcnu ventiláciu, aby mohla dýchať. Využíva tiež aj odsávač hlienov, pulzný oxymeter a kyslíkový generátor. Kočík, ktorý je pre Klárku vhodným, musí obsahovať špeciálne príslušenstvo, aby všetky prístroje, ktoré potrebuje mať neustále k dispozícii mohla mamka uložiť do kočíka spolu s Klárkou. Nakoľko nie na všetky typy kočíkov sa dané prístroje zmestia, potrebujú špeciálny, ktorý je samozrejme drahší. Mamka preto požiadala Konto Bariéry o príspevok na špeciálny kočík, ktorý by spĺňal dané požiadavky a výrazne by Klárke uľahčil život.

13. Dominika zo Stakčína, 6 rokov

Dominika má 6 rokov a je zdravotne znevýhodnená diagnózou detská mozgová obrna. V súčasnosti vôbec nechodí a ani nerozpráva. Je odkázaná na pomoc svojich rodičov 24 hodín denne. Mamka kvôli nedostatku vlastných financií žiada o pomoc Konto Bariéry. Veľmi by im pomohol finančný príspevok na rehabilitačný kočík, ktorý je nevyhnutný na Dominikin presun z jedného miesta na druhé, cestovanie a celkovo pre ľahší život Dominiky aj jej rodičov.

14. Viktorka z Banskej Bystrice , 13 rokov

Viktorka je 13 ročné dievčatko. Mamina ju volá „naše slniečko“, pretože je veľmi usmievavá, šikovná a šíri okolo seba pozitívnu energiu. Viktorka sa narodila v 34 týždni tehotenstva a doslova bojovala o život. Prvé príznaky sa u nej objavili v 1 roku života. Mala problémy so srdiečkom a mala časté epileptické záchvaty, 20 až 30 krát denne. Našťastie sa ich celkom zbavila. Viktorke diagnostikovali mozgovú obrnu. Malá bojovníčka už absolvovala niekoľko liečebných pobytov a dva krát podstúpila operáciu metódou ULIZBAT, ktorej cieľom bolo zmiernenie bolesti a zlepšenie pohybových funkcií. Viktorka pravidelne chodí na rehabilitačné cvičenia, masáže a jazdí na koníkoch. Kvôli obrovským nákladom na Viktorkinu liečbu, mamka žiada o pomoc Konto Bariéry, a to na príspevok na Športový kočík, ktorý je ideálnou pomôckou nato, aby sa Viktorka mohla aktívne, bezpečne a plnohodnotne začleniť do aktivít mimo domu, v prírode alebo v nepriaznivom teréne.

—————————-

Aj ty podpor Konto Bariéry: pošli správu v tvare DMS KONTO (DMS medzera KONTO) na číslo 877.         

Cena Darcovskej SMS správy je 2 €. Viac informácií na www.donorsforum.sk


Organizátori:

Generálny partner:

Auto partner:

Hlavný partner a partner detských behov a minimaratónu

Technický partner:

Partner 10 km:

Partner štafetového polmaratónu:


Partner zdravia:


Partneri:

 

 

 

S podporou: